Nega kože je zapravo jedan od prvih uslova u lepoti svake osobe. Znamo da žene godišnje nanesu na kožu između 4-6 kilograma kozmetičkih proizvoda. Nije malo, zar ne? Šta onda kada način naše svakodnevne nega počne da nanosi više štete nego koristi?
Pripremili smo za vas kratak vodič za svakodnevno uživanje koje će doneti sigurne i dugoročne rezultate. Jer koži ne možemo u potpunosti obrisati bore, ali možemo ih ublažiti i vratiti joj ono najvažnije – mladalački sjaj, energiju, punoću, svežinu… a bore postaju popunjene i manje vidljive.
#1Previše pilinga nanosi štetu
Skroz je OK da jednom nedeljno uradimo piling kože jer time čistimo pore i proširujemo ih za masku koja će uslediti nakon njega. Nikako grubim sredstvima, i grubim pokretima, jer na taj način oštećujemo površinski sloj kože koji ima ulogu da zaštiti kožu od spoljašnjih uticaja. Piling uklanja mrtve ćelije koje utiču na kožu da ona bude siva i bez energije. Piling će podstaći regeneraciju kože, a ona će postati obnovljena. Ali oprezno i nežno!
#2 Nepravilno čišćenje
Obavezno prilikom kupovine čistača za lice proverite njihov sastav. Nikako ne upotrebljavajte proizvode koji sadrže sapune i alkohol jer isušuju kožu. Dehidrirana koža na izgled je uvek starija, nema volumen, a njene bore su dublje, te time i vidljivije.
#3 Umorna sam, preskočiću čišćenje lica
Znamo koliko je naporno doći uveče kući, a onda posvetiti se sebi. Nemoj nikada da dopustiš da umor preovlada tobom. Brzinsko i detaljno čišćenje lica će uzeti svega par minuta, a rezultati odnosno posledice nehigijene su primetne. Čišćenje lica uklanja nečistoće, šminku, izumrle ćelije, nagomilani sebum. Odlaskom u krevet, koža započinje detoksikaciju, a nakon 02h započinje regeneracija. Shodno ovome, koža je izuzetno aktivna tokom noći, te ujutru na koži imamo film, toksine koji zapravo blokiraju penetraciju seruma i kreme u kožu. Jutranje čišćenje je takođe bitno jer se noću luči sebum koji ostaje na površini kože. A da ne govorimo o make up-u i nečistoćama na kraju dana.
#4 Prečest piling neće pomoći masnoj koži
Naime, mnoge dame čak 3 puta nedeljno rade piling kože lica, jer smatraju da će eksfolijacija pomoći da se smanji lučenje lojnih žlezda. Upravo suprotno, kada se koža previše “isprazni”, ubrzava se rad lojnih žlezda, jer je to prirodan mehanizam odbrane kože od spoljnih uticaja. Koža postaje još masnija nego inače.
#5 Pamučna jastučnica – NE
Uvek biraj za noćno odmaranje jastučnicu od svile. Naime, trenjem koje koža tokom cele noći ima u odnosu na podlogu, uništava se i razbija kolagen, a time i nastaju bore. Obavezna nega pre spavanja jeste kombinacija seruma i noćne kreme, jer upravo noćna krema sadrži sastojke koji pomažu regeneraciju kože i detoksikuju je.
#6 Naočare za sunce nisu samo moda
Znamo da voliš naočare, ali veruj nam, nisu samo modni detalj, već i velika zaštita predela oko očiju. Naime, koža oko očiju je tanka, i te borice su možda i prve borice koje primećujemo. Nastaju usled mimičkih pokreta, mrštenja, ali i usled UV zračenja. Sećaš se da su nam bake govorile da oči i ruke odaju naše godine? Zašto? Pa zato što koža oko očiju prva stari.
Budući su naše oči veoma dinamičan organ, u njihovu funkciju uključeni su mnogi mišići. Samo mišić pokretač oka na dnevnom nivou napravi oko 100 000 pokreta čime napravi razdaljinu od čak 80 km. Osim toga, dnevno trepnemo oko 15 000 puta odnosno napravimo 15 treptaja u minuti. Ovi mimički pokreti i njihova učestalost deluju i na izgled kože oko očiju i jedan su od razloga zašto se prve bore “smejalice” javljaju upravo na području oko očiju.
#7 Pipkanje kože
Svaki put kada kožu dodirujemo prljavim rukama, rizikujemo da bakterije dospeju na nju, te stvore infekcije koje ujedno uzrokuju starenje kože, akne i druge nepravilnosti na koži.
#8 Neredovna higijena make up četki
Barem 2 puta nedeljno, nežnim sapunom detaljno oprati i na vazduhu osušiti četkice. Nikako ne dozvoli da vlažna četkica ostane u kupatilu, jer se stvaraju bakterije koje se nanose na kožu.
#9 Spavanje sa puštenom kosom
Lagana gumica za kosu, i sklonjene šiške sa čela, ne oštećuju kožu (kosa nosi na sebi prljavštinu iz spoljne sredine), već doprinose da ona odmori, i preko noći se obnovi.
#10 Nepravilan redosled nanošenja proizvoda za negu
Nakon čišćenja lica, kao prvog koraka, sledi jednom nedeljno piling. Nakon pilinga nanosimo masku na kožu. Maska se nanosi i 2-3 puta nedeljno. Nakon nje, sledi serum koji pomaže kremi koja sledi da se aktivni molekuli iskoriste duboko u koži za TOP učinak. Nikada, baš nikada, ne nanosimo kremu za lice na predeo oko očiju, već za to koristimo posebno namenjenu negu. Dakle, svakodnevna nega podrazumeva: čišćenje lica + serum + kremu + antirid.
#11 Neredovna zamena posteljine
Jastučnicu treba kao i ostatak menjati barem 1 nedeljno. Naime, deterdženti, omekšivač, nečistoće sa kože, zadržavaju se na platnu. Ujedno utiču na infekcije kože. Treba ih uvek prati na visokim temperaturama kako bi se uništile sve potencijalne bakterije.
#12 Ne spavaš dovoljno
Ključno vreme za detoksikaciju kože jeste od 22h pa do 02h izjutra, a obnovu od 2 do 6 ujutro. Kako bi koža imala vreme da se obnovi, te bude sveža i detoksikovana, neophodno je imati dovoljan san. Uvek noću birajmo kreme koje su namenjene noćnoj nezi. Takva krema sadrži sve sastojke koji su neophodni za normalan san kože.
#13 Zaboravljaš na hidrataciju kože
Baš svim tipovima kože potrebna je hidratacija, jer svaka koža može biti dehidrirana ili isušena, pa i ona sa aknama i totalno masna. Nedovoljan unos vode kroz kozmetičke hidratantne preparate utiče na starenje kože. Zapravo, od dehidratacijskih mrlja nastaju bore, a koža gubi volumen.
#14 Nepravilna i nezdrava ishrana
Alkohol, cigarete, slatkiši masna hrana utiču na kvalitet kože. Uvek koristimo hranu bogatu antioksidantima poput brokolija, spanaća, bobičastog voća…
#15 Tuširanje pretoplom vodom
Vrela voda isušuje kožu i dehidrira je. Shodno tome, počinju da se prekomerno luče lojne žlezde kako bi koža zaštitila sebe.
Nadamo se da nije teško primeniti ove jednostavne trikove za zdravu kožu.
Jer zdrava koža je pola zdravlja.